Kemer

images (1)  kemer-b

Antalya’nın 45 km güneybatısında, denizle Toros dağlarının kucaklaştığı, billur denizi ve altın sarısı kumu ile tanınmıştır Kemer.

Kemer ilçesi yerli ve yabancı turistler tarafından çok tutulan ve sevilen bir tatil yeridir. Nüfüsu 18 bin kişiden oluşan Kemer, yaz aylarında üç-dörtyüzbini bulur.

Kemer marinası, ayışığı parkı, alışveriş sokakları, diskoları, barları ve restoranları ile ziyaretçilerin ilgisini toplamaktadır. Bu sokaklarda ve parklarda gezindiğinizde Kemerin bugün kozmopolit bir kültüre sahip olduğunu görecek ve yaşayacaksınız. Dükkanlardan gelen egzotik müzik sesleri arasında, şık ve en yeni şarkıları dinlerken, yandaki dükkanın vitrininde el işleri, her türlü tekstil, hediyelik eşya vs. bulmanız hiç zor olmayacaktır.

Lokanta ve restoranlara gelince lezzetli Türk kebaplarının yanı sıra Çin, Meksika, Rus spesyalitelerinide bulmanız hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Kaliteli şarapların yanı sıra Türklerin geleneksel içkisi rakıyı, sahilde yudumlamak ve sohbet etmek, güzel şeylerden birisidir herhalde.

Ne zaman akşam karanlığı çöktüğünde ve hava biraz serinleme başladığında lazer gösterileri başlar. Çalınan müziklerin ritimlerinde dans eder bu lazer ışınları, ama bu arada hala bu seslerinin ve Anadolu şarkılarının tıngırdamalarını duyabilirsiniz.

Kemer marinası 320 yat kapasitesiyle önemli bir yat marinasıdır. Denizin temizliği, çamlarla kaplı dağlar sizlere bu sıcak yaz günlerinde güzel bir duygu verecektir.

Kemerde ortalama hava sıcaklığı kış aylarında 14 derce ve yaz aylarında 29 derece cıvarındadır. Senede 280 güneşli günüyle Kemer, tatilinizi planlamak için geniş bir zaman sağlar.

Kemer 1993 yılından beri Avrupa Çevre Eğitim Vakfının kriterlerini yerine getirdiği için Mavi Bayrağa sahiptir. Kemer içinde bulunan tüm plajlar ve kasabalar Mavi Bayrak kriterlerine uygun bulunmuştur.

Gezilecek yerler

1.Phaselis 5.Tahtali dağı Teleferik
2.Göynük Kanyon 6.Demre-Kekova-Myra
3.Chimera / Yanartaş 7.Side-Perge-Aspendos
4.Olympos 8.Ulupinar-Alabalık çifliği